Dünya Su Günü 22 Mart Yarışma

By | 25 Ocak 2021

Dünya Su Günü 22 Mart Resim ve Kompozisyon Yarışması. Dünya ısınıyor ve kuraklık arttı. Türkiye de bir çok barajın suyu %20 lerin altında ve ilkbahar, yaz su kesintileri olacak. Türkiye de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü su tasarrufu önemi için bir yarışma düzenliyor.

Tüm ülke olarak lütfen suyun önemi anlayalım. 24 saat su kesintisi oldu İstanbul da ve elimizi yıkayamaz olduk.  Evi pislik götürdü. Banyo yapamamak dünyanın en kötü hissi olsa gerek. Bulunduğunuz ilde su kesinti haberlerini dikkatte alarak planlama yapınız. Yağmur suyu depolama sistemleri geleceğin mesleği olacaktır. Çatınızdaki yağmur sokaklara değil 2000 litrelik deponuza akmasını sağlayacaktır.

Yarışmanın içeriği suyun önemini Resim ve Kompozisyon aktarmak ve farkındalık yaratmaktır. Su ve önemi için öğrenciler yarışmaya katılabilir.

Konu : Suyun değeri

Ortaokul 7. ve 8. sınıflar katılabilir.

Son Gün ? 12.02.2021 Gününe kadar bağlı bulunduğunuz Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğüne teslim edebilirsiniz. Örnek Şanlıurfa 15. DSİ bölge müdürlüğüdür.

Ödüller 3000 TL, 2500 TL ve 2000 TL dir.

Dünya Su Günü 22 Mart Yarışma

Dünya Su Günü 22 Mart Yarışma

 

Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen ve Dünya Su Günü  olarak 22 mart günü kutlanmaya başlandı. Dünyada ve ülkemizde su kaynaklarının anlamı ve önemi bu günde bir kez daha farkındalık yaratır. Su insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. Beslenmemizin vazgeçilmez bir parçasıdır. 1993 yılından bugüne kutlanan ve dünya su günü anlamı ve önemi merak edilmektedir. Hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin düzenli çalışmasında, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve vücuttan atılmasında etkili faktör olan su günlük yaşamda sıklıkla tüketilmesi gerekir. 2 Litre su tüketmek gerekiyor.

Dünya Su Günü nedir? 

1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 22 Mart tarihini ‘Dünya Su Günü’ olarak ilan etti.  Su Günü, artan su krizini, sosyal ve ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğini tehdit eden bir olgu olduğunu vurgular.

Dünyada İlk kez 1992’de BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda önerilen “Dünya Su Günü”, gerek BM üyelerinin, gerekse diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda gerçek adımlar atılmasının sağlanmasında özendirmek olması amacıyla bu isme bir gün adamak anlamında oluşturuldu.

Su, insan, hayvan ve bitkiler için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir ve beslenmemizin vazgeçilmez bir parçasıdır. İnsan, besin almadan haftalarca canlılığını sürdürmesine karşın, susuzluk durumunda ancak bir kaç gün yaşayabilir.

Besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınmasında,

Hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin düzenli çalışmasında,

Metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve vücuttan çıkarılmasında kullanılır,

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında,

Vücut ısısının denetiminin sağlanmasında,

Eklemlerin kayganlığının sağlanmasında,

Çeşitli biyokimyasal olayların gerçekleşmesinde yardımcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir