Dünyadaki su miktarı azalır mı?

By | 8 Şubat 2021

Dünyadaki su miktarı azalır mı? Son zamanlarda artan kuraklık nedeniyle barajlardaki suların azalması ile hayatımızda kullandığımız suyun farkına varmaya başladık. Su konusunda bir çok bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.

Su, hal değiştirmektedir.   Devamlı hareket halindedir,  bulunduğu bölgelerdeki su seviyesi devamlı değişir.  Volkanik patlama ve meteorlar tarafından atmosfere eklenen küçük su miktarları dışında dünyamızın genel su miktarı değişmez. Dünyamız günümüzde, milyonlarca yıl öncesinde de var olan suyu tekrar tekrar kullanır.

Dünyanın ne kadarı tatlı sudur?

Daha önceki yazılarımda aktardığım gibi dünyamızdaki suyun yaklaşık yüzde 2,5’i tatlı sudur. Bu tatlı suyun da yalnızca yüzde 31’i erişilebiliyoruz. Tatlı suyun yaklaşık yüzde 68 i,  Antarktika ve Grönland buz tabakaları gibi yerlerde buzullar içindedir. Bu durum mevcut içme suyunun miktarını daha da azaltmaktadır. Bu nedenle tatlı su kullanımı da çok önemlidir.

Dünyadaki su miktarı azalır mı Su haritası 2021

Dünyadaki su miktarı azalır mı Su haritası 2021

Dünyadaki su miktarı azalır mı?

Dünyada en çok su bulunan yer neresidir?

Dünya su endeksi göre, endeks 0-100 arası sayılardan oluşur. Endeksteki sayı 0’a ne kadar yakınsa o bölgede  o kadar su kıtlığı var demektir. Yapılan ölçümlere ve endekse göre Nijerya Ülkesi  35.2 ile en çok su kıtlığı yaşayan ülke olduğudur. Nijerya yı 35.2 ile Etiyopya takip etmektedir. Su kıtlığının(stresi) tersine su bolluğu yaşayan ilk 2 ülke ise Finlandiya ve Kanada’dır. Yani Dünyada en bol Su kaynakları Finlandiya ve Kanada ülkeleri sahiptir.

Dünya üzerinde bulunan suyun yüzde kaçı tuzludur?

Su kaynaklarının bu kadar türlü olmasının nedeni ise dünyada yaşanan tatlı su problemdir. Gezegenimizin % 70’i suyla kaplı ve bu suyun miktarı 1,387,000,000 kilometre küptür. Bu su miktarı değişmediği göre su sorunu neden kaynaklanıyor? %100 de tatlı su olmadığından,  suyun % 97,5’i tuzlu su olduğundan insan tüketimine göre değildir. Deniz suyu arıtmak gerekiyor bu arıtmada çok pahalıya geliyor.

Dünyamızdaki tuzlu sular tatlı sulardan fazla mıdır?

Dünya üzerindeki okyanuslar ve denizler, dünyamızın üzerindeki tuzlu su kaynaklarının tahmini %97’ini oluşturmaktadır. Geri kalan tuzlu su kaynakları göl, akarsu ve yer altı suları ise tatlı sular olarak oldukça küçük bir payı ifade etmektedirler.

Dünyadaki en büyük içme suyu kaynağı nedir?

Dünyamızdaki en büyük su kaynakları sahip ülke Brezilyadadır. Su kaynaklarına göre ülke listesinde ilk sıra yenilenebilir su miktarı 8233 m3 ile Brezilya olmuştur. 2. sırada 4508 m3 ile Rusya , 3069 m3 yenilenebilir tatlı su oranı ile ABD 3. sırada yer almaktadır.  Ülkemiz Türkiye 211,6 m3 ile 42. sırada bulunmaktadır. Türkiye su stresi yaşayan bir ülkedir. Bol bol suyumuz yok…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir