En İyi Su Tasarrufu İçin 10 Püf Noktası

By | 8 Haziran 2022

En İyi Su Tasarrufu İçin 10 Püf Noktası Nedir? Tasarruf için dişlerinizi fırçalarken, yarım yüklü çamaşır yıkamayı ve musluğu açık bırakmadan da işlerinizi yapabilirsiniz. Günde yüzlerce ton su israfından kaçınmanın diğer yollarını biliyor muydunuz ?

İklim değişikliği daha yoğun kuraklıklar getirdiğinden, hepimiz Türkiyeli İstanbullu olsun ya da olmasın su alışkanlıklarımıza detaylı göz atmalıyız. Kendini tutumlu mu sanıyorsun? Belki de hala düşündüğünden daha fazlasını harcıyorsundur.

1. Bulaşık makineniz varsa, süngeri koyun.
Elle bulaşık yıkamak daha güzel olabilir.  Aslında daha savurganlıktır. ENERGY STAR dereceli bir bulaşık makinesinde 3 tonluk kıyasla elle yük başına 27 ton kadar su kullanırsınız. Yüklemeden önce her yemeği durulamak yerine yiyecek artıklarını kazıyın.

2. Profesyonellerin arabanızı yıkamasına izin verin.
Hortumla 30 dakika araba yıkarken tonlarca su Evde 15 litre ile kendinizde yıkayabilirsiniz. 1 bidon su ile.

3. Bir kova ile duş.
Tabii ki, bu biraz garip. Ama oradayken, bitkilerinizi sulamak için iyi bir şekilde kullanılabilecek bir galon veya daha fazlasını yakalayabilirsiniz.

4. Tuvaletini Test et.
Tanktan kaseye fark edilmeyen iç sızıntılar günde 100 galona kadar boşa harcanabilir. Kasedeki suyun renginin renk değiştirip değiştirmediğini görmek için her yıl tanka bir boya tableti veya gıda boyası bırakın. Eğer öyleyse, tuvaletinizin yedek bir lastik sineklik veya doldurma mekanizmasına ihtiyacı vardır. (Yerel yardımcı programınız ücretsiz tabletler sunabilir.)

5. Düzenli sızıntı AVI yapın.
Musluğunuzdaki 1/16 inçlik bir delik günde 100 galon boşa harcanabilir. Aylık ev tur, içinde ve dışında, musluk, duş başlığı, Hortum ve sprinkler damlama arama. Çoğu musluk damlası, yıpranmış bir yıkayıcıyı değiştirerek basitçe sabitlenebilir. Diğer ipuçları ve düzeltmeler için EPA’NIN WaterSense sitesine bakın.

6. Bu yeni Yüksek Verimli cihaza veya fikstüre yatırım yapın.
Yeni su tasarrufu sağlayan duş başlıkları, musluklar, çamaşır makineleri veya tuvaletler satın aldığınızda, yardımcı şirketiniz indirimler veya diğer teşvikler sunabilir. Ve öyle olmasa bile, uzun vadede hala tonlarca para biriktireceksiniz. EPA’NIN WaterSense etiketine veya ENERGY STAR sertifikasına bakın.

7. Havuzunu koru.
Ve sadece soğuk aylarda değil. Los Angeles’taki tipik bir arka bahçe havuzu, buharlaşma nedeniyle yılda yaklaşık 20.000 galon kaybedebilir. Daha büyük havuzlar için, yüzerken kapağı mekanik olarak geri çekebilen ve saklayabilen taşınabilir, makaralı bir cihaz düşünün.

8. Yerli bir bahçe dikin.
Konut su kullanımının üçte biri çim ve bahçeyi sulamaya gider. Ancak bölgeye özgü çiçekler, otlar ve çalılar bölgesel yağış oranlarına adapte olmuşlardır—bu nedenle su gerektirmez—ve yırtıcılara karşı daha iyi savunmalara sahiptir. Başka bir bonus: yerli bitkiler, kuşları çeken ve genel biyoçeşitliliği artıran sağlıklı toprak ve böcek yaşamını teşvik eder. Bölgenizdeki bitkileri bulmak için Lady Bird Johnson Wildflower Center’daki yerel bitki veritabanına göz atın.

9. Bahçe hortumunu çıkar.
Bu nedenle, kullanmanız gerektiğinde daha az su harcarsınız, hortumunuzun ucuna otomatik bir kapatma düğmesi ekleyin. Dakikada beş galon su tasarrufu yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir