Günde Kaç Litre Su İçilmeli ?

By | 22 Aralık 2020

Günde Kaç Litre Su İçilmeli ?

Günde Kaç Litre Su İçilmeli ? Günde 1-2 litre su içmenin sağlığa iyi geldiği, enerjiyi artırdığı, cildi güzelleştirdiği, kilo vermeyi kolaylaştırdığı, hatta kanseri önlediğine dair iddiaları duyuyoruz. Sağlık için zayıflamak için orantılı su içmek gerekiyor. Ne çok az su ne çok fazla su yeteri kadar su…

Yetişkin biri enerji harcamasının her kalorisi başına 1-1,5 ml. suya gerek duyuyor. Eğer 1 günde 1500-2000 kalori harcayan biriyseniz günde 1,5-2 litre su içmeniz gerekiyor. Çoğumuz içtiğimiz su, diğer sulu içecekler, sıvı hatta katı besinlerle  meyve bu miktarı vücudumuza rahatlıkla kazandırıyoruz

Son yıllarda İngiltere ve ABD’de su tüketimi fazlalık gösterdi. İnsanlara yanlarında sürekli su taşımaları, gün boyunca 8 bardak yani yaklaşık 2 litre su içmeleri tavsiye edilmektedir. Lakin bu miktarı doğrulayan herhangi bir bilimsel veri bulunmuyor.  Bu bilginin kaynağı ne? İhtimalen yıllar öncesine dayanan bir tavsiyenin yanlış yorumlanması.

Amerika Birleşik Devletlerinde gıda araştırmaları ile ilgili bir kamu kurumunun 1945’te yaptığı bir açıklamada, kişilerin alması gereken günlük kaloriye eşit miktarda sıvı tüketmesi tavsiye ediyor.

Günde Kaç Litre Su İçilmeli ?

Kiloya göre su içme tablosu

Kiloya göre su içme tablosu

Buna göre, örneğin günde 1500 kalori alması gereken kadınların 1,5 litre, 2500 kalori tüketmesi gereken erkeklerin 2,5 litre su içmesi gerekir. Özellikle bu miktara meyve ve sebzelerin içerdiği su ile diğer içecekler de dahil ediliyordu. Vücut ağırlığımızın üçte ikisini oluşturan su, besinlerin ve atık maddelerin taşınması, vücut ısısının düzenlenmesi, eklemlerde kayganlık ve önleme işlevi ile vücuttaki bir çok kimyasal tepkime bakımından önemlidir.

Spor Yürüme Terleme, idrar ve nefes alma yoluyla vücudumuz sürekli su kaybeder. Yüksek sıvı kaybını önlemek ve sıvı dengesini korumak için yeterli sıvı almak gerekir.

Vücuttaki suyun yüzde ^%3 nu kaybettiğimizde aşırı sıvı kaybı belirtileri kendini göstermeye başlar ve yeniden sıvı alıncaya dek bu belirtiler ağırlaşır, ender durumlarda ölüme kadar gidebilir.

Bazı kişiler susuzluk hissi duymaya başladığımızda aşırı su kaybı halinin başlamış olduğunu savunsa da uzmanlar susuzluk hissini giderdiğimizde içtiğimiz sudan daha fazlasını almak gerekmediğini söylüyor.

Yani insanın sıvı alım kontrolü evrim yoluyla geliştirilmiş en gelişkin özelliklerden biridir. Sağlıklı 1 vücutta su kaybı başladığında beyin hemen susuzluk hissini devreye sokarak su içilmesini sağlar. Ek olarak  bir hormon salgılayıp böbreklere mesaj göndererek idrarın yoğunlaşmasını ve vücuttaki suyun muhafaza edilmesini sağlar.

Kısacası, vücudumuzu dinlediğimiz de ne zaman su içmek gerektiğini biliriz.

Kalori içermediği için su en sağlıklı seçenek olsa da çay, kahve, hatta alkollü içecekler bile su ihtiyacını gidermeye yarar (kafeinin hafif bir idrar söktürücü etkisi olsa da) Şeker kullanmadan içmek gerekir.

Günde Kaç Litre Su İçilmeli ? Suyla İlgili Bilgiler ?

Vücut susuzluk hissi duymadığı halde su içmenin çok  sıvı kaybını önlemeden başka yararı olduğuna dair pek veri bulunmuyor.

Lakin sıvı kaybını erken aşamada önlemenin, problem çözme gibi bazı beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği yönünde bazı araştırmalar var.

Günde Kaç Litre Su İçilmeli

Günde Kaç Litre Su İçilmeli

Su içme yoluyla daha fazla kilo kaybedilebileceği iddialarını ise Londra’daki UCL Üniversitesi’nden Profesör Barbara Rolls açıklamaları şöyle;

“Yemekten hemen önce mideyi suyla doldurma yoluyla kilo kaybetme inancının bir dayanağı yok.  Su zaten mideden hızla boşalır. Ama yediğiniz yemek, çorba gibi, daha fazla su içeriyorsa, o daha uzun süre midede kalır.”

Bir diğer iddia da suyun cildi güzelleştirdiği yönünde… Ancak bunu kanıtlayan güvenilir bir araştırmanın olmadığı biliniyor.

Fazla su  içmek zararlı mı ? – Günde Kaç Litre Su İçilmeli ?

Günde 8 bardak su içmenin bir zararı yoktur.  Lakin  vücudun sinyal verdiğinden daha fazla su içmek gerektiği inancı bazen tehlikeli durumlara yol açabilir.

Fazla su tüketimi kandaki sodyum seviyesini azalttığında ciddi sorunlar çıkabilir. Bu durum, sodyum seviyesini korumak için beyine ve akciğerlere fazla su taşınması nedeniyle şişmelere neden olur.

Son 10 yıl içinde en az 15 atletin spor müsabakalarında aşırı su yüklenmesinden hayatını kaybettiği bilinmektedir. Kendi susama mekanizmamızın talep ettiğinden fazla su tüketmenin buna neden olabileceği belirtiliyor.

Ne kadar Su Kaybediyoruz?

Uzmanlar, en sıcak çöllerde bir insanın ter yoluyla 1 saatte en fazla 2 litre su kaybedebileceğini söylüyor.

Bu nedenle şehirlerde yaptığımız kısa yolculuklarda aşırı su kaybı ihtimaline karşı her zaman yanımızda 0,5 litre su taşımamız gerekiyor.

İngiltere’deki Ulusal Sağlık Hizmetleri, günlük su tüketimini 6-8 bardak olarak tavsiye ediyor. Buna yağı alınmış süt, şekersiz içecekler, çay , yeşil çay ve kahve de dahildir.

Lakin  60 yaşından sonra susama mekanizması duyarlılığını yitirdiği için yaşlılarda su kaybı riski daha fazladır. Bu nedenle yaşlılarda sıvı tüketimi daha dikkatli almalıdır.

Günde tüketilmesi gereken su miktarının kişinin yaşına, cinsiyetine, kilosuna, içinde bulunduğu ortama ve fiziksel hareketliliğine seviyesine göre değiştiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle günde 8 bardak su kuralı basitleştirilmiş bir ifadedir.

Çocuklar Günde Kaç Litre Su içmelidir?

Yaşına göre, ortalama Vücut ağırlığına göre günlük aşağıdaki tabloya göre içmesi gerekmektedir.

Çocuklar Günde Kaç Litre Su İçilmeli

Çocuklar Günde Kaç Litre Su İçilmeli

Zayıflamak için günde kaç litre su içilmeli ?

Kiloya göre su içme tablosu

Günde en fazla kaç litre su içilmeli

Günde 4 litre su içmek

Günde 3 litre su içmek

Günde 5 litre su içmek

8 bardak su kaç litre

Günde kaç litre su içmek zararlıdır ?

One thought on “Günde Kaç Litre Su İçilmeli ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir