İski Baraj Doluluk Oranları

İstanbul Baraj Doluluk Oranları Son Durum. İski Baraj Doluluk Oranları Ne Kadar? Ocak 2021 başında barajlardaki su seviyesi %18 kadar düşmüştü. Kuraklık tüm Türkiye gibi İstanbul’ uda etkisine aldı. Kuraklık artık virüs gibi güncel be popüler bir konu olacak.

Dünya sıcaklığı 1880 yılından 2021 yılana 1 derece arttı. 0,8 derece sıcaklık son 50 yılda arttı. Dünya 1 derece daha ısınırsa dünyada kuraklık açlık kıtlık başlayacak. Dikkat ederseniz son yıllar da hava ya çok sıcak kurak geçiyor günlerce yağmur yağıyor ya da  2 aylık yağmur 1 günde yağıyor. Ya seller oluyor yada kuraklık ortası kalmadı. Dünya sona doğru yaklaşıyor.

Dünyadaki insanlarda hava ve çevreyi kirleterek bu olayı tetikliyor. Su kaynaklarını hiç bitmeyecekmiş gibi kullanıyorlar. Dünyadaki içme suyu oranı %2,5 olduğunu biliyor musunuz?

İski Baraj Doluluk Oranları
İski Baraj Doluluk Oranları

Ayrıca Dünyadaki suyun %71 Toprak sulama, % 18 ise sanayi üretiminde, % 11 de evsel kullanımda harcanmaktadır.  Ana problemin suyu tarımsal sulamada kullanırken hoyratça harcıyoruz. Yeteri kadar su yerine 10 kat fazla suluyoruz topraklarımızı.

Bu su  israfını damlama sulama sistemine geçerek hem su hem de akaryakıt israfını önleyebiliriz.

İski İstanbul Baraj doluluk oranlarını arttırmak içinde gereksiz su kullanmamalıyız. Su bir gün bitecektir. Bulaşık, çamaşır, diş fırçalama, abdest alma, araba yıkama, halı yıkama ve ev temizliği yaparken kullanacağınız suyu azaltın.  Yağmur suyu depolaması acil yapılması gerekiyor, yağmur suları çatıdan sokaklara değil depolara aksın.

İski barajların su seviyesini her gün güncelliyor. Bu gün Genel baraj doluluk oranları % 43,45 olarak bildirildi.

İski Baraj Doluluk Oranları

Genel Doluluk Oranı (%) 43,45

İstanbul Baraj Doluluk Oranları

Ömerli   47.37 Asya
Darlık    54.88 Asya
Elmalı   50.36 Asya
Terkos  41.77 Avrupa
Alibey    52.41 Avrupa
Büyükçekmece  45.39 Avrupa
Sazlıdere            20.21 Avrupa
Istrancalar          93.82 Avrupa
Kazandere          70.52 Avrupa
Pabuçdere          21.80 Avrupa

Su gerçekten hayattır, lütfen geleceğimizi boşa harcamayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir