İski

By | 30 Ocak 2021

İstanbul da yaşayan veya yaşamayan bir çok insan açılımını bilmiyor. İski olarak kısaltılan ve açılımı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi olan, 1981 yılında kurulmuş olup 1984 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak iş yapan gösteren kurum, bağımsız bütçeli bir kuruluştur.

2560 sayılı İSKİ Kanunu ile 1981 yılında kurulan İSKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bağımsız bütçeli bir kuruluştur. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı olduğu İSKİ’de Büyükşehir Belediye Meclisi İdarenin Genel Kurulu’nu oluşturur. İSKİ Genel Müdürü Büyükşehir Belediye Başkanı’nın teklifiyle Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın onayıyla seçilir. İSKİ Genel Müdürü, İdarenin Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’ni de yürütür. Yönetim Kurulu’nda ayrıca; biri kıdemli Genel Müdür Yardımcısı’ndan oluşan 4 üye bulunur. İSKİ Genel Kurulu (İBB Meclisi) tarafından seçilen 2 Denetçi, denetim görevini yürütür.

İski

İski

İSKİ, idari yapılanma olarak 5 Genel Müdür Yardımcılığı, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği, İç Denetim Birim Başkanlığı, 20 Daire Başkanlığı ve 104 Müdürlükten oluşmaktadır. Özellikle teknik kadrodaki personelin ağırlıklı olduğu Kurumda; 2 bin 795 memur, 3 bin 296 işçi, 17 adet sözleşmeli memur olmak üzere toplam 6 bin 108 personel görev yapmaktadır.

İdarenin gelirinin tamamına yakını su satışıyla karşılanmaktadır. Yatırımların tamamına yakını da su satışından elde edilen gelirle yapılmaktadır.

İSKİ’nin hizmetlerinden faydalanmak isteyenler, İSKİ ile sözleşme yaparak su veya atık su abonesi olurlar. Su tüketimleri mekanik veya kartlı sayaçlarla belirlenir. Sözleşmeler tüketici grubuna göre ev, iş yeri, genel ve katma bütçeli kurumlar, sanayi ve şantiye, belediyelere toplu su, köy ev ve köy iş yeri olarak ayrılır.

İski Baraj doluluk oranları oranı

Iskı Türkiye de en güncel baraj doluluk oranı yayınlayan su dairesidir. Günlük olarak genel  İstanbul baraj doluluk oranlarını yayınlamaktadır. Ayrıca İstanbul u besleyen tüm barajlarının su seviyelerini günlük detaylı bilgilerle aktarmaktadır.  Günlük tüketim, aylık analizler ve grafiklerle bilgi vermektedir.

iski fatura ödeme

İski online fatura ödeme işlemleri hizmeti vermeyedir. Ayrıca üye olmadan fatura ödeyebilirsiniz. Sanal kredi kartı ile fatura ödemesi yapabilirsiniz. Üye olarak tüm tesisat ve eski faturalarınızı görebilirsiniz. Grafikler halinde tüm geçmişi görüp inceleyebilirsiniz.

Link tıkla https://www.iski.istanbul/web/tr-TR/baraj-doluluk

iski fatura öde https://esube.iski.gov.tr/giris.aspx?eno=20

İski fatura sorgulama işlemini de yukarıdaki linkten online olarak yapabilirsiniz.

İski tel telefon numarası ? 185 

SKİ ALO 185 Çağrı Merkezi :

–          Fatura Sorgulama

–          Fatura Ödeme

–          Arıza / Şikayet

–          Su Kesintisi Öğrenme

–          Tarife Ücretleri Öğrenme

Adres:  Güzeltepe Mahallesi Osmanpaşa Caddesi No:7 PK: 34060 Eyüpsultan / İSTANBUL
Tel: 0212 321 00 00  – 0212 301 20 00
İstanbul Dışı Aramalar Tel: 0212 185 00 00
Faks: 0212 321 77 19 / 0212 301 60 00

KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) Adresi:[email protected]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir