İzsu Barajlar Su Durumu

By | 2 Şubat 2021

İzsu Barajlar Su Durumu. İzmir de 1 ay önceye kadar su sıkıntısı vardı. Belediye başkanı Tunç Soyer Su problemi için uykularım kaçıyor demişti. Baraj Doluluk oranları %30 kadar düşmüştü. Fakat 2021 ocak ayı 15 inden sonra yağmurların çok yağması İzmiri biraz da olsa rahatlattı.

İzmir Baraj doluluk oranları en büyük barajı olan Tahtalı barajı doluluk oranı baz alınarak açıklanmaktadır.  Tahtalı barajı doluluk oranı % 48 civarındadır. Dün yaşanan Selde maalesef 2 kişi hayatını kaybetti. Geçmiş olsun İzmir.

İzmir genel su oranını Tahtalı barajı su oranını baza alarak düşünebilirsiniz. %48 

İzsu Barajlar Su Durumu

Sorgulama yaptığınızda Barajların Su Durumu www.izsu.gov.tr sitesine bazen yoğunluk ve teknik nedenlerden açılmıyor.

Türkiyede kaç baraj var 2021 ?
2021 yılı ocak ayı yapımı tamamlanan 506 adet baraj bulunmaktadır. Bunların işletmedeki 204 adeti, büyük çaplı baraj diğerleri ise gölet olarak adlandırılmaktadır.
Izmir’de kaç baraj var?
İzmir ilinde bulunan 10 adet baraj  vardır.  En büyük barajı tahtalı barajıdır.
İzmirde barajlar doluyor mu?
İzmir barajlarında aktif doluluk oranının yüzde 40 olduğunu ve hiç su gelmese bile İzmir‘in 6 ay yetecek suyu bulunduğu belirtilen açıklarda.  İzmir barajlarında aktif doluluk oranları yüzde 40 olup hiç su gelmese bile İzmir‘in 6 ay yetecek suyu barındırmaktadır.
İzmir’in kaç günlük suyu kaldı?

İzmir‘in  en az 180 günlük suyu kaldığını belirtmektedir.

İzsu Barajlar Su Durumu

İzsu Barajlar Su Durumu

Izmir suyu nereden geliyor?
En büyük barajı Tahtalı barajı ve Halkapınar Kuyuları,İzmir şehir alanı içinde yer alan ve 1897 yılından bu yana  122 yıldır bölgedeki gölden şehire su sağlayan Halkapınar kaynakları, İzmir için önemli su kaynaklarıdır.
İzmir’in su kaynakları nelerdir?
İzmir’in su ihtiyacının % 38 ‘inin Tahtalı barajı ve Balçova barajından sağlanmakta olduğunu, kalan %62’inin kaynağının ise Sarıkız, Göksu, Menemen, Halkapınar gibi doğal su kaynaklarından sağlandığını aktardı.
İzmirin şebeke suyu içilir mi?
Evet, İzsu tarafından ilimiz genelinde şehire verilen içmesuyu, artıma tesislerinde arıtıldıktan sonra gaz ve sıvı kolrla dezenfeksiyonu(temizlenmesi) yapılır. İnsani Tüketim Amaçlı Sular hakkındaki yönetmeliğe uygun kalitede şebekeye verilir,  halkın kullanmasında sakınca yoktur. Çay ve yemeklerinizi bu sudan yapabilirsiniz. 
İzmir Gördes Barajı Nerede?
Manisa Gördes Barajı, Türkiye’nin Manisa ilinde, Gördes Çayı üzerinde kurulmuştur. Bölgedeki tarım arazilerini sulama ve İzmir‘e içme suyu temini amacıyla DSİ tarafından 1998-2009 yılları arasında yapılmış edilmiş bir barajdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir