Kırklareli Baraj Doluluk Oranları

By | 14 Ocak 2021

Kırklareli Baraj Doluluk Oranları 2021, 2020 yılı kurak geçti. Türkiye de olduğu gibi Kırklareli ilinde barajların hepsinde su seviyeleri dip yaptı.  Kuraklık hem şebeke suyu, hem tarım hem de hayvanları etkilemektedir. 2021 yılının ilk haftasında yanı ocak ayında şiddetli bir kaç yağış ile

Trakya’da etkili olan yağış Kırklareli’deki barajları arttırdı. Hafta sonu başlayan ve pazartesi gününden itibaren etkisini yükselten yağmurla barajlardaki doluluk oranı arttı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün DMİ  ‘turuncu‘ kodla uyardığı Trakya’da(Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çorlu, Keşan, Lüleburgaz, Muratlı, Çerkezköy, Kıyıköy ) şiddetli yağışlara neden oldu. Yağışların ardından kurumaya yüz tutan barajlarda su seviyesi oranı arttı. Yağış, İstanbul’a su taşıyan Istrancadaki barajlara da olumlu yansıdı. Son iki-Üç yılda yaşanan kuraklık sebebiyle gün yüzüne çıkan tarihi Çağlayan Köprüsü de yeniden sular altında gömüldü.

Kırklareli Baraj Doluluk Oranları

Kırklareli Baraj Doluluk Oranları

Yağışların barajların dolmasını sağladığını belirten Uzmanlar adlı vatandaş, “3 günden bu yana hiç durmadan çok güzel yüklü yağmur yağdı. Barajlarımıza su toplanması bizleri çok sevindirdi. Fakat 2021 Mart sonuna kadar yağıların artması ve yağmur suyu depolama yapmak gerekiyor. Gördüğünüz gibi eski yolumuz açıktı, şu an komple su dolmuş bir vaziyette. Tarihi Çağlayan Köprüsü kapanmak üzere, çok güzel bir bereketli yağmur  oldu. Hava soğuk ve ayaz olmadığı sürece tarım açısından çok güzel verim alabiliriz. Bu hafta Trakya ve istanbul da kar bekliyoruz.

Trakya’da yağışla birlikte Istranca Dağları arasında bulunan ve İstanbul’a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı da arttı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresinin  İSKİ resmi verilerine göre, daha önce doluluk oranı yüzde 8.54’e düşen Kazandere Barajı’nda yağışların ardından bu oran 25,60’a yükselirken, Pabuçdere Barajı’ndaki doluluk oranı ise yüzde 2,46’dan 13,99’a yükseldi.

Kırklareli nin İçme suyu şebekesini besleyen baraj Kırklareli Barajıdır. Arıtma tesisleri ile Kırklareli ne su sağlamaktadır.

Kırklareli nde  barajları Merkezde 3 Büyük baraj var.

Kırklareli Baraj Doluluk Oranları 2021

Armağan Barajı %50 lerden %60 lara kadar çıktı.
Kayalıköy Barajı %3 ten % 10 Seviyelerine çıktı . Kayalı Köyü, İnece, Ulukonak Köyü, Koyunbaba köyü ,  Dolhan Köyü, Paşayeri köyü, Gerdelli köyü Tarımsal sulama için çok önemlidir. Ayrıca Edirne İçme suyu verilmektedir.
Kırklareli Barajı % 25 seviyesinden % 33 kadar çıktı.  Piknik alanı vardır. DSİ sosyal tesislerine 5 TL verecek girebilir ve barajın manzarasında kahvaltı yapabilirsiniz.  Balık avı da yapanlar mevcuttur.

Kayalı Barajı Doluluk Oranı

Kayalı Barajı Doluluk Oranı

Ocak ve Şubat 2021 kış aylarında bol yağmur ve kar yağmasıyla barajların dolması gerekiyor. 2021 yılı yaz ayında bizlere yetecek kadar depolanması gerekmektedir.

 

2 thoughts on “Kırklareli Baraj Doluluk Oranları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir