Kuraklık Nedir ?

Kuraklık Nedir ?

Kuraklık Nedir? Hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazımızda.  Kuraklık, dünya çapında diğer doğal felaketlerden daha fazla insanı ve hayvanları etkiliyor. İşte bu uzun süreli kuru dönemlere neden olan şey ve etkilerini nasıl azaltabileceğimiz?

Doğal afetler genellikle gelişlerini duyurur: kasırgalar ağaçları söker, kasırgalar kükrer ve orman yangınları tüm manzaraları yok eder. Bu büyük, ani olaylar çarpma sırasında yıkıma neden olur-ve sonra ortadan kaybolurlar.

Kuraklık Nedir ?
Kuraklık Nedir ? Türkiyede Ödev ?

Kuraklık tamamen farklı bir konudur. Büyük bir giriş yapmaz—bir kuraklığın başlangıcı biraz kuru bir büyü ile karıştırılabilir-ve etkisi zamanla artar. Ancak, genellikle “sürünen bir felaket” olarak tanımlanırken, kuraklık, diğer aşırı hava olayları kadar tehlikeli ve ölümcül bir yıkım izi bırakır. Aslında, kuraklık son kırk yılda dünya çapında diğer doğal afet türlerinden daha fazla insanı etkiledi.

Kuraklık Nedir?

Kuraklık, uzun bir süre boyunca yağmur, kar veya karla karışık yağmur gibi yağış eksikliği ile karakterize edilir.  Bu da su kıtlığına neden olur. Kuraklık doğal olarak meydana gelirken, su kullanımı ve yönetimi gibi insan faaliyetleri kuru koşulları daha da kötüleştirebilir. Kuraklık olarak kabul edilen şey bölgeden bölgeye değişir ve büyük ölçüde belirli bir bölgenin belirli hava koşullarına dayanır.

Kuraklık eşiği, tropik Bali adasında sadece 6 yağmursuz gün sonra elde edilebilirken, benzer bir Deklarasyonu garanti etmek için Libya çölünde yıllık yağışların 7 inçin altına düşmesi gerekecektir.

Kuraklık Nedir?

Gelişmekte olan ülkeler, kuraklık da dahil olmak üzere iklim değişikliğinin etkilerine karşı özellikle savunmasızdır.  2005’ten 2015’e kadar gelişmekte olan ülkelerin yaşadığı kuraklığa bağlı ekonomik hasar ve kayıpların yüzde 80’inden fazlası hayvancılık, mahsuller ve balıkçılıkla ilgiliydi. Yaklaşık 30 milyar dolarlık ekonomik ücret, hikayenin sadece bir kısmını anlatıyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki kuraklık, su ve gıda güvensizliği yaratmakla ve kıtlık ve sivil huzursuzluk gibi önceden var olan sorunları şiddetlendirmekle ünlüdür. Ayrıca, tüm popülasyonların yer değiştirmesine neden olan kitlesel göçü de teşvik edebilir. Su stresi ve kuraklık bir çok ülkeyi tehdit ediyor. 2019 ve 2020 yılları da çok kurak ve yağışsız geçti.

ABD de kuraklık, 2. en pahalı doğal afet şeklidir (kasırgaların arkasında), olay başına ortalama 9.7 milyar dolarlık hasar ve kayıp ücreti talep etmektedir. Bu arada, bazı kuraklık seviyeleri genellikle ülkenin bir kısmını kendi pençesinde tutar. 2012’nin tarihi kurak döneminde (1930’lardan bu yana ülkenin en yaygın olanı), ülkenin üçte ikisi zirvede kuraklıktan etkilendi. ABD kuraklıkları da kalıcı olabilir. 2012’den 2016’ya kadar, Kaliforniya’daki az yağış ve rekor kıran ısı artışı, 1.210 yıl içinde devletin en kötü kuraklığı olduğu tahmin edilen şeyi yarattı.

Bu kurak dönemler ekonomiye büyük zarar veriyor. Sadece 2012’nin kuraklığı ve aşırı ısısı yaklaşık 17 milyar dolarlık mahsul kaybına yol açıyor.  Gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, su güvensizliği ve daha yüksek gıda fiyatları koşulları yaratabilirler. Kuraklık da bölgesel sorunlara yol açabilir. Örnek,  Kaliforniya’da, San Francisco Körfezi’ne (Delta Haliç) bağlı olan çok sayıda yerli balık popülasyon, bellwether deltasının kokusundan ikonik Chinook somonuna kada, son tarihi kuraklık sırasında nehir akışlarının azalması nedeniyle keskin bir düşüş yaşadı.

Kuraklık Türleri Çeşitleri

Kuraklık, nasıl geliştiklerine ve ne tür etkilere sahip olduklarına göre adlandırıp sınıflandırılır.

Meteorolojik kuraklık

Büyük bir kavrulmuş, çatlamış toprak parçasını düşünün  ve muhtemelen bir bölgenin yağışları beklentilerin çok altına düştüğünde meydana gelen meteorolojik kuraklığın etkisini hayal ediyorsunuz.

Tarımsal kuraklık

Mevcut su kaynakları belirli bir zamanda mahsullerin veya hayvancılığın ihtiyaçlarını karşılayamadığında, tarımsal kuraklık ortaya çıkabilir. Meteorolojik kuraklıktan, su kaynaklarına erişimin azalmasından. Sadece kötü zamanlamadan kaynaklanabilir—örneğin, mahsulleri nemlendirmek için en çok ihtiyaç duyulmadan önce kar erimesi meydana geldiğinde.

Dünyada Kuraklık İklim Değişikliği  MAkale
Dünyada Kuraklık İklim Değişikliği

Hidrolojik kuraklık

Hidrolojik kuraklık, yağış eksikliği, yüzey suyunu (nehirler, rezervuarlar veya akarsular) ve yeraltı suyu rezervlerini tüketecek kadar uzun süre devam ettiğinde ortaya çıkar.

Kuraklık nedenleri

Doğal Nedenler,  Kuraklık, tarihimizin büyük bir kısmı boyunca insanlığı rahatsız etti.  Yakın zamana kadar, hava, kara ve denizdeki nem ve ısı miktarı gibi döngüsel hava koşullarının neden olduğu doğal olaylardı.

Dalgalanan okyanus ve kara sıcaklıkları

Okyanus sıcaklıkları, karadaki kuru ve nemli koşullar da dahil olmak üzere küresel hava kalıplarını büyük ölçüde belirler ve küçük sıcaklık dalgalanmaları bile iklim sistemleri üzerinde büyük dalgalanma etkilerine sahip olabilir. Araştırmalar, Kuzey Pasifik ve Kuzey Atlantik Okyanuslarındaki dramatik ve uzun süreli sıcaklık değişimlerinin, Kuzey Amerika ve Doğu Akdeniz’deki kalıcı kuraklıklar da dahil olmak üzere karadaki aşırı hava koşullarına doğrudan karşılık geldiğini göstermektedir.

Dalgalanan okyanus sıcaklıkları da el Nino ve La Nina hava olaylarının gerisinde kalıyor.  La Niña Güney Amerika Birleşik Devletleri’ni kurutmakla ünlüdür.  Bu arada, karadaki daha sıcak yüzey sıcaklıkları, yerden nemin daha fazla buharlaşmasına neden olur ve bu da kuraklığın etkisini artırabilir.

Dünya Çapında Değişen hava koşulları – Kuraklık 

 

Dünya çapında yağış dağılımı, havanın atmosferde nasıl dolaştığından da etkilenir. Yüzey sıcaklıklarında bir anormallik olduğunda – özellikle deniz üzerinde – hava sirkülasyon desenleri değişir, dünya çapında yağışların nasıl ve nerede düştüğünü değiştirir. Yeni hava koşulları, normalden daha erken kar erimesinin yaz aylarında mahsuller(Buğday, Ayçiçeği, Pirinç v.b.) için mevcut su miktarını azalttığı durumlarda olduğu gibi, su arzını ve talebini senkronize etmeyebilir.

Azaltılmış Toprak Nemi

Toprak nemi bulut oluşumunu ve dolayısıyla yağışları etkileyebilir. Islak topraktan gelen su buharlaştığında, suyu Dünya’ya geri döndüren yağmur bulutlarının oluşumuna katkıda bulunur. Arazi normalden daha kuru olduğunda, nem hala atmosfere buharlaşır, ancak yağmur bulutları oluşturmak için yeterli bir hacimde değildir. Arazi etkili bir şekilde pişirilir, ek nemi giderir ve kuru koşulları daha da kötüleştirir.

İnsan Yapımı Nedenler

Kuraklık doğal olarak gerçekleşirken, insan aktivitesi—su kullanımından sera gazı emisyonlarına kadar-olasılıkları ve yoğunluğu üzerinde artan bir etkiye sahiptir.

İklim Değişikliği ve Küresel Isınma

İklim değişikliği-ve özellikle küresel ısınma-kuraklığı iki temel yolla etkiler: yükselen sıcaklıklar genellikle ıslak bölgeleri daha ıslak ve kuru bölgeleri daha kuru hale getirir. Daha ıslak bölgeler için, sıcak hava daha fazla su emer ve daha büyük yağmur olaylarına yol açar. Lakin daha kurak bölgelerde, daha sıcak sıcaklıklar suyun daha hızlı buharlaştığı anlamına gelir. Buna ek olarak, iklim değişikliği, fırtına izlerini tipik yollarından uzaklaştırabilen büyük ölçekli atmosferik dolaşım kalıplarını değiştirir. Bu da, iklim modellerinin zaten kavrulmuş ABD’yi tahmin etmesinin bir nedeni olan aşırı hava koşullarını artırabilir. Güneybatı ve Akdeniz kurumaya devam edecek.

Aşırı su talebi

Kuraklık genellikle su arz ve talebindeki dengesizliği yansıtır. Bölgesel nüfus patlamaları ve yoğun tarımsal su kullanımı, su kaynakları üzerinde bir yük oluşturabilir, hatta kuraklık tehdidini gerçeğe dönüştürmek için ölçeği yeterince devirebilir. Bir çalışma, 1960’dan 2010’a kadar insan su tüketiminin Kuzey Amerika’daki kuraklık sıklığını yüzde 25 artırdığını tahmin ediyor.

Dahası, yağışlar azaldığında ve kuraklık koşulları devam ettiğinde, sürekli su talebi yeraltı sularından, nehirlerden ve rezervuarlardan artan pompalama şeklinde—gelecekteki su mevcudiyetini yenilemek ve kalıcı olarak etkilemek için yıllar alabilecek değerli su kaynaklarını tüketebilir. Bu arada, özellikle sulama ve Hidroelektrik barajlar şeklinde Yukarı akış gölleri ve nehirler tarafından sağlanan suya olan talep, diğer bölgelerdeki kuraklığa katkıda bulunabilecek aşağı akış su kaynaklarının azalmasına veya kurumasına neden olabilir.

2021 yılında İstanbul da 20 milyon kişi su rezervi sağlamak kolay olmayacak. 2010 yılında 10 Milyon nüfus 2025 yılında 25 milyon olması bekleniyor. İstanbul Baraj Doluluk Oranları bu suyu karşılamakta zorlanıyor.

Ormanların Azalması  ve Toprak Yapısının Bozulması

Ağaçlar ve bitkiler nemi atmosfere bıraktığında, bulutlar oluşur ve nemi yağmur gibi yere geri döndürür. Ormanlar ve bitki örtüsü ortadan kalktığında, su döngüsünü beslemek için daha az su mevcuttur, bu da tüm bölgeleri kuraklığa karşı daha savunmasız hale getirir. Bu arada, ormansızlaşma ve yoğun tarım gibi diğer zayıf arazi kullanım uygulamaları, toprak kalitesini düşürebilir ve arazinin suyu emme ve tutma yeteneğini azaltabilir.

Kuraklık Çeşitleri
Kuraklık Çeşitleri

Netice olarak, toprak daha hızlı kurur (tarımsal kuraklığa neden olabilir) ve daha az yeraltı suyu yenilenir (hidrolojik kuraklığa katkıda bulunabilir). Gerçekten de, uzmanlar 1930’ların toz haznesinin büyük ölçüde Pasifik’in soğutulması ve Atlantik’in bir derecenin onda biri kadar az ısınmasıyla birlikte zayıf tarım uygulamalarından kaynaklandığına inanıyorlar.

Ormanlar içim fidan dikimini Çoğaltmamız gerekmektedir.  Toprak yapısının bozulmaması içinde kimyasal ilaç kullanılmamalı ve geri dönüşüm artırılmalıdır.

Kuraklık Artıyor Mu?

Ülkeler  arası İklim Değişikliği paneli (IPCC), en son değerlendirmesini yayınladığı 2013’te dünya çapında kuruluk veya kuraklığın artmasına yönelik küresel bir eğilim görmedi. Ancak küresel sıcaklıklar açıkça daha sıcak hale geldi ve daha sıcak koşullar şiddetli kuraklık da dahil olmak üzere aşırı havayı çökeltiyor. Daha sıcak koşullar, birçok bölgede önemli bir su kaynağı ve doğal su deposu sağlayan kar örtüsünü de azaltır. Bölgesel olarak, dünyanın en kurak kısımları daha kuru hale gelirken, en ıslak parçalar daha ıslak hale gelir.

Bu nedenle, Güney Avrupa ve Batı Afrika gibi dünyanın bazı bölgeleri 1950’lerden bu yana daha uzun ve daha yoğun kuraklıklara maruz kalırken, orta Kuzey Amerika gibi diğer bölgeler kuraklıkların daha az sıklıkta veya daha az yoğun hale geldiğini gördü. IPCC ve diğer araştırmacılar, sıcaklıklar yükselmeye devam ettikçe, bu bölgesel eğilimlerin yoğunlaşmasını bekliyorlar.

2019-2020 Yılında yağışlar azaldı ve Kuraklık arttı.

Kuraklığın Önlenmesi ve Azaltılması İçin Eylem Planları Hazırlanması

Havayı kontrol edemiyoruz. Ancak, iklim değişikliğine olan katkılarımızı sınırlayarak, su atıklarını azaltarak ve suyu daha verimli kullanarak, gelecekteki kurak dönemlere hazırlanabiliriz ve hatta belki de frenleyebiliriz—.

İklim değişikliğinin azaltılması

Daha şiddetli kuraklık da dahil olmak üzere iklim değişikliğinin etkisi, ancak ülkeler, şehirler, işletmeler ve bireyler iklim ısınan fosil yakıtların kullanımından daha temiz yenilenebilir enerji kaynaklarına geçtiğinde hafifletilebilir.  2016 yılında hemen hemen her ülke tarafından kabul edilen ve önümüzdeki yüzyılda Dünya’nın ısınmasını 2 santigrat derece veya mümkünse 1,5 derece ile sınırlamayı amaçlayan Paris Anlaşması, küresel iklim eyleminin çerçevesini oluşturuyor. Ancak şu ana kadar pakt kapsamında yapılan mevcut taahhütler, küresel ısınmayı 2 santigrat derece ile sınırlamak için yeterli kabul edilmiyor.

Yalnızca ülkenin vaatlerini ötesinde eğer başarılı olur, ve Amerika Birleşik Devletleri içerir. Bununla birlikte, Amerikalıların çoğunluğunun iradesi yerine büyük kirleticilere hizmet eden Trump yönetimi, ülkeyi anlaşmadan ve kilit iç politikalardan—temiz güç planından Otomotiv yakıt verimliliği standartlarına—geri çekmeyi taahhüt etti.

Dünyamızın  karbon emisyonlarını azaltacak. Neyse ki, Amerikan Devletleri ve şehirleri, hem de iki binden fazla ABD işletmeler, kurumlar ve üniversiteler, emisyonları azaltarak ve enerji verimliliğini artırarak iklim eyleminde dizginleri üstleniyorlar. Araştırmalar, anlaşmanın en iddialı hedeflerine ulaşmanın bile aşırı hava olaylarının olasılığını azaltacağını-ortadan kaldırmayacağını-gösterdiğinden, bunu yapmaları çok önemlidir.

İklim değişikliğiyle mücadele etmek için bireyler için—özellikle de diğer ülkelerdeki vatandaşlardan yaklaşık dört kat daha fazla karbon kirliliği üreten Amerikalılar için—bol miktarda yer var. Eylemler, yerel ve kongre liderleriyle bölgesel çevre politikaları hakkında konuşmayı ve günlük yaşamınızdan karbon kirliliğini azaltmanın yollarını bulmayı içerir.

Kentsel su tasarrufu ve verimlilik artırılması

Yaşlanan altyapı-hatalı sayaçlar, ufalanan borular, sızdıran su şebekeleri Amerika Birleşik Devletleri’ne her yıl kaybedilen içilebilir suda yaklaşık 2,1 trilyon galona mal oluyor. (Bu, Manhattan’ı 300 feet suda boğmak için yeterlidir. Bu arada, dakikada sadece üç damla damlayan tek bir sızdıran musluk, yılda 100 galondan fazla su harcıyor.

Devletler, şehirler, su hizmetleri, işletmeler ve vatandaşlar, iklim akıllı stratejilere yatırım yaparak su atıklarını frenleyebilir.  Bunlar arasında sızdıran altyapının onarımı (yardımcı borulardan mutfak musluğuna), su ve enerji tasarruflu teknolojilerin ve cihazların (giysi yıkayıcıları gibi) kullanımı ile su verimliliğinin arttırılması.  Kuraklığa dayanıklı bitkilerin ve su verimli sulama tekniklerinin kullanılmasını sağlayan peyzaj tasarımının benimsenmesi yer alıyor. Kaliforniya’da, bu stratejiler tek başına su kullanımını yüzde 60’a kadar azaltabilir. Bireyler için, su tasarrufu için başka birçok yol da vardır.

Su  ve  Geri dönüşümü

Geri dönüştürülmüş su—aynı zamanda geri kazanılmış su olarak da adlandırılır—peyzaj sulamasından (kamu parklarının ve golf sahalarının sulanması gibi) endüstriyel süreçlere (enerji santralleri.  Petrol rafinerileri için soğutma suyu sağlamak gibi) kadar sayısız amaç için kullanılabilen yüksek oranda arıtılmış atık sudur.

Graywater-lavabolardan, duş kanalizasyonlarından ve çamaşır makinelerinden elde edilen geri dönüştürülmüş su-bahçe veya çim sulama gibi içilemez kullanımlar için sahada (örneğin evlerde ve işletmelerde) kullanılabilir. Geri dönüştürülmüş su, nehirler, akarsular, rezervuarlar ve yeraltı su kaynakları gibi kaynaklardan gelen talebi azaltarak önemli bir su kaynağı olarak hizmet edebilir. Kaliforniya’nın Su Kaynakları Bakanlığı’na göre, geri dönüşüm, eyaletteki su arzını 2030 yılına kadar yılda 750 milyar galon kadar artırma potansiyeline sahiptir.

Yağmur suyu yakalama

AABD de her yıl, yaklaşık 10 trilyon galon işlenmemiş yağmur suyu, asfalt yüzeylerden ve çatılardan, kanalizasyon sistemlerinden ve su yollarından yıkanır.  Bu sadece kirlilik sorunları yaratmakla kalmaz (karadan gelen kirleticiler nehirlere, göllere ve okyanuslara akar). Aynı zamanda yeraltı suyu rezervlerini yenilemek için yeryüzüne geri emilen yağmur suyu miktarını azaltır.  Yeşil çatılar, ağaç dikimleri, yağmur Bahçeleri, yağmur varilleri, sarnıçlar ve geçirgen kaldırımlar dahil olmak üzere yeşil altyapının kullanılması su kaynaklarını önemli ölçüde artırabilir. Kentsel Güney Kaliforniya ve San Francisco Körfezi bölgesindeki yağmur suyu yakalama, yıllık su kaynaklarını 205 milyar galon kadar artırabilir.

Tarımsal su tasarrufu ve verimlilik

Tarım, dünyanın mevcut tatlı sularının en büyük tüketicisidir ve dünya çapında Para Çekme oranının yüzde 70’ini oluşturmaktadır. Tarım sektöründe daha iyi su yönetimi stratejileri, artan su verimliliğine ve daha düşük tüketime odaklanmaktadır. Bunlar, selden damla sulamaya geçiş gibi gelişmiş sulama tekniklerini içerir, bu da su kullanımını yaklaşık yüzde 20 oranında azaltabilir—ayrıca mahsul büyümesinin farklı aşamalarında kullanılan su miktarını ayarlamak için daha hassas sulama planlaması.

Bu arada, ürün rotasyonu, no-till tarımı (minimum toprak bozukluğu olan mahsullerin yetiştirilmesi için bir yöntem) ve örtü bitkilerinin kullanımı, toprağın sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.  Bu da toprağın daha fazla su emmesini ve tutmasını sağlar. Gerçekten de, Amerika’nın en yüksek üretim yapan 10 tarım eyaletinde Mısır ve soya fasulyesi yetiştirmek için kullanılan arazinin sadece yarısında kapak bitkilerinin kullanılması.  Toprağın her yıl bir trilyon galon su tutmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir