Su ile ilgili güzel sözler

By | 14 Aralık 2020

Su ile ilgili güzel sözler. Su hayattır sözler. Su aziz su sen olmazsan dünya olmaz. Su ile ilgili bilim insanları tarafından söylenen sözler. Su ile ilgili atasözleri ve güzel sözleri ödev için kullanabilirsiniz.

Su ile ilgili güzel sözler

Suyla yaşa çok yaşa.

Yarınınızı korumak isteyenler suyunu korusunlar.

Suyun olmadığı yerde barış yoktur.

Su beraberinde ferahlık ve temizlik getirir.

Suyu kirletmek hayatı kirletmektir.

Susuz ne ağaç ne toprak vardır asla unutulmamalı.

Susuz hayat çölde yaşamaya benzer.

Sadece susayan suyu özlemez su da susayanı özler.

Petrolünüze değil suyunuza sahip çıkın.

Sızıyı gideren su. Suyun sızladığını kimseler bilmez. İsmet Özel

Suyun değeri kuyu kuruyunca anlaşılır. Thomas Fuller

Damla damla verilen su susuzluğu daha da artırır. George Sand

Taşı delen suyun kuvveti değil damlaların sürekliliğidir.

Su akarsa nehir düşerse şelale durursa göl olur. İbrahim Sediyani

Cömertlikte ve yardım etmede akar su gibi ol. Celaladdin Rumi  Mevlana

Suyumuza sahip çıkalım. Bir damla suya muhtaç kalabiliriz. Su hayattır.

Su boşa harcanmayacak kadar değerlidir asla atılmamalı.

Su her şeyi temizler ama yalnız yüz karasını temizleyemez. Muallim Naci

Su stresten ve sıkıntılardan insanı uzaklaştırarak rahatlatır.

Suya düştüğünüz için değil sudan çıkamadığınız için boğulursunuz. Edwin Louis Cole

Su ateşe galiptir ancak bir kaba girerse ateş o suyu kaynatır yok eder. Mevlana

Suyun güzelliği insanın güzelliğidir. Fazla su tüketirsek cildimizde o kadar güzel ve taze görünecektir.

Su insanların geleceği olduğu unutulmamalı sahip olduğumuz kaynaklar hepimizindir.

Hayat okyanusundan içmeye hak kazanmış bir insan sizin küçük ırmağınızdan da bir bardak su alabilir. Halil Cibran

Eğer su kaynağı senin kendi ruhundan fışkırmazsa susuzluğunu dindiremezsin. Wolfgang Van Goethe

Suyun gücü yavaştır ama zamanla her seferinde ufak bir parça olmak üzere toprağı ve kayaları aşındırarak derin vadiler meydana getirir. Edward de Bono

Sudan daha yumuşak ve ince başka bir şey yoktur.  Fakat önüne çıkan her şeyi sürükleyecek ve parçalayabilecek kadar güçlüdür. Lao Tzu

Su ile ilgili güzel sözler

Sular yükselince balıklar karıncaları yer sular çekilince de karıncalar balıkları yer. Kimse bu günkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemeli. Çünkü kimin kimi yiyeceğine suyun akışı karar verir.

Çevreciler boşuna endişeleniyorlar. Bir nükleer istasyonun bir yıllık atığını masanızın çekmecesinde bile saklayabilirsiniz. Ronald Reagan

Erdemli kişi yaşamını akan su örneğinde olduğu gibi takip ederek şekillendirir. Su ayırım yapmaksızın bütün varlıklara hayat verir su daima alçak yerlerde bulunur hiç kimse onu yüksek yerlerde aramaz. Bu sebeple suyun yolu ruhsal fazileti yerine getirmek üzere bir örnek teşkil etmektir. Lao Tzu

Dünyada hiçbir şey su kadar yumuşak ve ince değildir fakat büyük kayalar gibi sert ve durağan şeyleri onlardan daha iyi hiçbir şey onlar gibi güzel kıramaz ve parçalayamaz. Lao Tzu

Avucunuzun ayasına pekguzelsozler.com az bir miktar su alın ve bütün aralıklar kapanacak şekilde sıkıca kapatın avucunuzu. Onu bir yumruk yapın. O bir damla su sizin bütün dikkatiniz ve tedbirinize rağmen çıkacak bir boşluk bulacaktır. İnsan da hayatta su gibi olmalı. Tehlike ve çaresizlikler karşısında her zaman pratik ve alternatif bir çıkış bulacak kadar çok yönlü ve dinamik olmalı. Su gibi akmalı zihin. Bruce Lee

İnanılmaz bir tufanın sonucu meydana gelmiş denize sudan oluştuğu için aşığım. Ruhlarımız kadar akışkan şekilsiz su yerçekiminden başka hiçbir şeyin tutsağı olmamıştır. Su bedenimizi bütünüyle kucaklayarak bağrına basar bedenimizin ağırlığından bizi kurtarır. Su tüm yaşamın anası varlığımızın hassas güvencesi. Jacques Yves Coustea

Etiketler: Su İle İlgili Sözler Kısa, Su İle İlgili Sözler Mevlana, Su İle İlgili Sözler Tumblr, Su İle İlgili Güzel Sözler, Su İle İlgili Özlü Sözler, Su İle İlgili Sloganlar, Su İle İlgili Yazılar, Su İle İlgili Atasözleri. 

Su ile ilgili Atasözleri – Açıklaması ve Anlamı

Su aktığı yere akar;

İnsan, daha önce iyi bir şeyle karşılaşmışsa ya da bir şeyden yararlanmışsa, o şey yine ileride karşısına çıkar. İnsan, bundan umudunu kesmemelidir.

Su başından kesilir;

1. Bir işin, kimsenin karışamayacağı ve bozamayacağı bir biçimde sonuçlandırılmak istenmesi çok doğaldır. Ancak bunun için, o işin en yetkili kişisi ile görüşüp anlaşmak gerekir.
2. Her problemin bir nedeni vardır. Bu neden bulunmadıkça çözüm üretilemez. Sorunun kökenine inip, kökenindeki nedene göre çözümü bulmak gerekir.

Su bulanmayınca durulmaz;

İnsanlar arasındaki ilişkiler ya da bir durum, çeşitli çekişmelerden, tartışmalardan sonra açıklığa kavuşur. Konunun eksik ve yanlış yönleri üzerinde durularak, sonunda ortak bir çözüm yolu bulunur. Ondan sonra her şey yoluna girer.

Su akarken testiyi doldurmalı;

İnsan eline geçen fırsatları iyi değerlendirmeli, karşısına çıkan imkânlardan yararlanmasını bilmeli, mümkün olduğunca mal-mülk edinmeli, geleceğini güvence altına almalıdır. Çünkü her zaman uygun bir fırsat yakalaması mümkün olmayacaktır.

Su akar yatağını bulur;

1. Bilgi birikimi ve tecrübesi olmadığı halde bir işin peşinde ısrarcı bir şekilde koşan, sürekli ve yılmadan çalışıp çabalayan kişi, bir zaman sonra başarıya ulaşır, o işi yapar.
2. Bazı işler başlangıçta düzensiz ve disiplinsiz olsa da, zaman içinde tekrarlandıkça belirli bir düzen ve disipline kavuşur.

Su ile ilgili Atasözleri

Su akarken küpünü doldurur;

İnsan, eline geçen fırsattan yararlanmalıdır, çünkü fırsat her zaman ele geçmez. İnsan, geliri bol olduğu, işi yolunda gittiği zaman ilerisi için para biriktirmeye, mal mülk edinmeye bakmamalıdır.

Su akmayınca durulmaz;

Kimi iş, konu, olay ya da durumlar pek çok tartışma, çekişme ve mücadeleden sonra aydınlığa kavuşur. Hemen herkes niyetini açığa vurur, fikrini söyler, söylenmedik bir şey kalmaz, sonunda mesele çözülür ve iş yoluna girer.

Su bulununca teyemmüm bozulur;

Bir zorunluk dolayısıyla yapılmakta olan bir işin, bu zorunluk ortadan kalkınca gereği gibi yapılmak için yeni baştan ele alınması gerekir. Bir başka deyişle, işimizde kullanacağımız asıl şey elimize geçince, daha önce onun yerine koyduğumuz benzerinin bir hükmü ya da değeri kalmaz.

Damlaya Damlaya Göl Olur; 

Bu atasözünde anlatılmak istenen damlayan bir çeşmeden akan suyun o an  az görünse de üzün sürede büyük bir su kaybının olacağıdır .

Su içene yılan bile dokunmaz;

Su kişinin doğal ve en önemli ihtiyacıdır. Düşman bile olsa, su içen kimseye dokunulmamalıdır. Az bir su bile kişinin boğulup hayatını kaybetmesine yol açabilir.

Su küçüğün, sofra büyüğün.

Öncelikle büyükler sayılmalı, küçükler de korunmalıdır. Geleneklerimiz ve dinimiz, korunmada önceliği çocuğa vermiştir; çünkü çocuk daha güçsüz ve dayanıksızdır. Saygıda ise önceliği büyüklere vermiştir, çünkü çocuğun bütün ihtiyaçlarını karşılayan odur.

Su ile ilgili Atasözleri

Su ile ilgili Atasözleri

Su ile ilgili güzel sözler

Su testisi su yolunda kırılır;

İnsanlar hangi işlerle uğraşıyorsa o işin getireceği olumlu ve olumsuz sonuçlara katlanmak zorundadırlar. Kişi amaç edindiği işte veya ülküde, tuttuğu yolda çeşitli engellerle karşılaşır; kazaya uğrar, zarar görür, hatta ölür de. Kötü yolda olan kimseler bulundukları ortamda bir gün layık oldukları sonuçları bulacaklardır.

Su uyur, düşman uyumaz

Kimi akar sular vardır ki sanki akmıyormuş, durgunmuş gibi görünür. Buna asla kanmamak gerekir. Çünkü durgun akan sular daha ziyade tehlikeli olanlardır, asıl akış ve hareket diptedir. Düşman ise bundan daha tehlikelidir. Düşman olan kişiler sakin sakin dursalar da bu onların kötülükten vazgeçtikleri anlamını vermez. Sakin sakin durarak karşılarındakilerin zayıf taraflarını kollarlar. En zayıf anını bulduklarında da hemen harekete geçip yapacakları fenalığın en kötüsünü yapmaya çalışırlar. Düşman düşmanlığından vazgeçmeyeceği için düşmanımıza karşı her an dikkatli ve uyanık bulunmamız gerekmektedir.

Su küçüğün, söz büyüğün

Geleneklerimiz ve dinimiz saygıda önceliği büyüklere vermiştir, bir konu hakkında konuşulacaksa büyüklere öncelik verilmeli, büyükler kendi aralarında konuşurken söz hakkı istenmeli, söz hakkı verilmeden, saygısızlık edip lafa girilmemelidir.

Suyu getiren de bir, testiyi kıran da

Zamanımızda görevini gerektiği gibi yapanla, görevini kötüye kullanan bir tutulmaktadır. Görevini tam yapan ile başkalarının gölgesinde görev yapar gibi görünüp, boş oturan kimseleri birbirinden ayırmak lazımdır. Her ikisinin de bir kabul edildiği toplumlar temelden sarsılırlar.

Suyu havana koy, döv döv yine su;

Etkili bir özelliği bulunan bir kişinin ya da bir nesnenin bu niteliği değiştirilemez. Bu uğurda ne denli çaba gösterilirse gösterilsin, bir işe yaramaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir