Su Tasarrufu Yapmanın 20 Yolu

By | 22 Aralık 2020

Su Tasarrufu Yapmanın 20 Yolu madde madde halinde ödev olarak kullanabilirsiniz. Özellikle son yıllarda mevsimsel kuraklık tüm dünyayı etkiliyor. Ellerimizi bulaşıkları, halıları  ve ürünleri yıkarken ayrıca lavaboda tıraş olurken veya diş fırçalarken suyu kullanmadığınızda bile açık bırakmaktayız.

Güney Afrika da geçtiğimiz yılda yaşanan su sorununda insanlar kişi başı 25 litre su ile yaşamak zorunda kaldı.

Lakin ellerinizi yıkarken veya başka işler yaparken musluğu kapatmak, düşündüğünüzden daha fazla su tasarrufu sağlayabilir. 20 saniyelik bir el yıkama sırasında, yaklaşık 1,5 litre suyu boşa harcayabilirsiniz.

Su Tasarrufu Yapmanın 20 Yolu Maddeler halinde

Musluğu Kapatın veya Sensörlü Musluk Başlığı Kullanın
Sensorlu Otomatik Su Tasarruf Cihazı
Bulaşık Makinenizi Doğru Kullanın
Daha Kısa Çamaşır Makinesi Programı Çalıştırın
Duşta Banyoda 1-2 Daha az kalın
Yemek Pişirme Suyunuzu Azaltın
Giysilerinizi Daha Az Yıkayın ve Çamaşır makinesini tam doldurunuz
Düşük Akışlı Duş Başlığı Fiskiye Takın
Su Tasarruflu Duş Fiskiyesi Başlığı Kullan
Gri Suyu Yeniden Kullanın Atık olmayan tekrar kullanabileceğiniz su demek
Yağmur Suyunu Depola ve Kullanın
Sızdıran Muslukları Değiştirin veya Onarın
Tuvaletinizi Su kullanımını İyileştirin Tasarruflu Klozet kullan
Atıkları çöpe atmayın ve ayırın. Geri dönüşüme kazandırın
Beyaz Eşyalarınızı Sorumlu Şekilde Yenileyin A+++ Enerji Tasarrufu
Enerji tasarruflu Televizyon, bilgisayar, beyaz eşya kullana(Hidro elektrik santrallerinden elektrik üretiliyor )
Musluk altında meyveleri yıkarken altına kap koyun. Bu kaptaki su ile çiçekli sulayabilir veya klozette gider suyu olarak kullanınız.

Su ısıtırken catel değil doğal gaz kullanınız.

Su Tasarrufu Yapmanın 20 Yolu

Su tasarruf nasıl yapılır

Su Tasarrufu Yapmanın 20 Yolu

Sensorlu Otomatik Su Tasarruf Cihazı

Sensörlü musluklar bataryalar kullanınız.

Bulaşık Makinenizi Doğru Kullanın

Bulaşık makineleri genellikle elde yıkamadan daha az su kullandığından, çoğu durumda bulaşık makinesini kullanmak elde yıkamaktan daha sürdürülebilirdir. Bulaşık makinenizi yalnızca tam yükle çalıştırdığınızdan emin olun, en kısa döngü ayarında çalıştırın, ön durulamayı çalıştırmayın ve mümkünse enerji açısından verimli bir bulaşık makinesi kullanın.

 Daha Kısa Çamaşır Makinesi Döngüleri Çalıştırın

Benzer şekilde, çamaşırlarınızı en kısa devrede çamaşır makinenizde yıkayın, ek bir durulama işlemi eklemediğinizden emin olun ve mümkün olduğunca düşük derecelerde su kullanın.

 Duş Rutininizi Değiştirin Az Duş veya Kısa Duş Banyo

Her gün uzun bir duş almak sandığınızdan çok daha fazla su kullanır. Daha kısa ve daha seyrek duş alarak veya saçınızı daha seyrek yıkayarak bu miktarı azaltabilirsiniz.

Pişirme Suyunuzu Optimize Edin

Biraz sebze haşlamak mı? Bunun yerine sadece 200-300 ml su gerektiren buharda pişirmeyi tercih edin. Daha da iyisi – pilav veya makarna pişiriyorsanız, sebzeleri bir sepet içinde tencerenin üzerinde buharda pişirin!

Makarna pişirmek mi? Gerekenden fazla su kullanmadığınızdan emin olmak için makarnalarınız pişirmek için en küçük tencereyi kullanın. Ayrıca, makarna hazırlarken suyunun bir kısmını boşaltmadan önce saklayın ve nişastalı suyu soslar ve çorbalar için kullanın.

Giysilerinizi Daha Az  ve toplu Yıkayın

Spor kıyafetleri, çorapları ve iç çamaşırları her kullanımdan sonra mutlaka yıkanmalıdır; ter, görünür kir veya herhangi bir şey tutmayan giysiler yıkamadan önce muhtemelen tekrar giyilebilir. Hangi giysilerin gerçekten yıkanmaya ihtiyacı olmadığı konusunda elbette en iyi kararı siz vereceksiniz.

Su Tasarrufu Yapmanın 20 Yolu

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır? 

Bir sonraki seviyeye hazır mısınız? Daha da fazla su tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak bazı fikirler ve ev geliştirme projeleri.

Düşük Akışlı Duş Başlığı Fiskiyesi  Takın

Su Tasarruflu Duş Başlığı;  Düşük akışlı veya su tasarruflu duş başlığı, duşta kullandığınız su miktarını önemli ölçüde azaltabilir. 

Gri Suyu Yeniden Kullanın

Gri su, banyonuzdan, duşunuzdan veya lavabonuzda kullanılan sudur. Fazladan su toplamak için lavabonuza veya duşunuza bir kova koyun veya küveti boşaltmadan önce suyu almak için bir kova kullanın – sonra bu suyu arabanızı yıkamak için yeniden kullanın. Bir diğer alternatif ise; her gece komodininizde beklemiş olan bardağınızdaki suyla da bitkilerinizi sulayabilir veya musluktan akan suyu ısınana kadar boşa akıtmak yerine bir kovaya doldurup bitkiler için kullanabilirsiniz.

Yağmur Suyunu Depolayıp Kullanın

Eğer yeterli imkan varsa yağmur suyu depolama sistemi eve kurulabilir. Yağmur suyu taşıdığı mineraller açısından engindir. Bu suyu depolama sistemi oldukça basittir. Evin dışındaki bir tankerde yağmur yağdığında akan su depolanır, ayrıca çatılar da bu depoya yönlendirilir.

Sonrasında bu su filtrelenerek içme suyuna dönüştürülebilir ya da tuvalet tesisatında ve bahçe sulamasında kullanılabilir.

 Sızdıran Muslukları Onarın veya Akıllı musluk alınız

Dakikada 65 damla sızdıran bir musluk, ayda 700 litre su ve yılda 8.200 litre su israf edecektir. Yani sızdıran bir musluğu onarmak sandığınızdan çok daha fazla su tasarrufu sağlayabilir.

 Tuvaletinizi İyileştirin

Eski tuvaletler sifon başına 10 ila 20 litre su kullanır – ancak yüksek verimli bir tuvalet, sifon başına 5 litre kadar az su kullanabilir. Bu, evinizde sonsuz litre su tasarrufu sağlayabilir. Bu nedenle, yeni bir tuvalet satın alırken (tabii ki ihtiyacınız olduğunda), sifon başına yaklaşık 5 litre kullanan bir tuvalet arayın.

 Çöp Bertaraf Etmeyin – Onun Yerine Ayırınız Yapın

Yemek artıklarından kurtulmak için lavabonun yerleşik çöp öğütücüsünü kullanmak, düşündüğünüzden çok daha fazla su kullanır. Bunun yerine, yiyecek artıklarınızı kompost haline getirin – bu yalnızca su kullanımınızı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda bahçeniz için besin açısından zengin toprak oluşturmanıza da yardımcı olur.

Beyaz Eşyalarınızı Sorumlu Şekilde Yenileyin A+++ Enerji Tasarrufu yapan makineler alınız

Çamaşır makinenizi veya bulaşık makinenizi değiştirme zamanı geldiğinde, su ve enerji açısından verimli bir modele yatırım yapmayı düşünün. Elbette bunu gerçekten bir yenisine ihtiyacınız olduğunda yapın.

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır? 

Su tasarrufu sadece görebildiğiniz suyu veya su faturanızı etkileyen suyu kurtarmakla ilgili değildir. İşte bir ton su tasarrufu yapmanın ezber bozan birkaç yolu.

Daha Fazla Vegan Yemek Ye

Vegan yemek, bir bireyin çevresel etkilerini azaltmak için yapabileceği en önemli şeylerden biridir ve bunun nedenlerinden biri de hayvancılık sektörünün çok su kullanmasıdır.

İnek eti, genellikle en fazla su yoğun gıda maddesi olarak kabul edilir. Düşük etkili bir takas yapmak istiyorsanız, Loma Linda Üniversitesi çalışmasına göre barbunya fasulyesinin sığır etinin ihtiyaç duyduğu suyun sadece onda birine ihtiyacı var.

Hayvansal ürünleri diyetinizden çıkarmak, daha kısa duş almaktan çok daha fazla su tasarrufu sağlayabilir – bu nedenle vegan olmaya hazır olmasanız bile, inek sütü yerine süt içermeyen süt (non-dairy) içerek tasarrufa başlayabilirsiniz.

 İkinci El Kıyafet Satın Alın

WWF’e göre, bir kilogram pamuk üretmek için 20.000 litre su gerekiyor, bu da yaklaşık bir pamuklu tişört ve bir pamuklu kot pantolon anlamına geliyor. Gardırobunuzun etkisini azaltmanın en iyi yollarından biri, giyim ve diğer tekstiller için ikinci el alışveriş yapmaktır.

One thought on “Su Tasarrufu Yapmanın 20 Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir