Süloğlu Barajı Doluluk Oranı

By | 14 Aralık 2020

Süloğlu Barajı Doluluk Oranı

Süloğlu Barajı Doluluk Oranı. Edirneye bağlı Süloğlu sınırları içerisindeki barajdır. Süloğlu Barajı Edirne ilinin 36 km kuzeydoğusunda  Süloğlu ilçesine 2,5 km mesafededir. Süloğlu Deresi  üzerine kurulmuştur.

Tarım Kapalı Sulama, taşkın koruma, Edirne   İli’ne içme ve kullanma suyu temini için 1975-1978   yılları arasında inşa edilmiştir. Sulama alanı kapasitesi  4009 ha’dır. Süloğlu Barajı’nın büyük bir alanı tarım  arazisidir. Bir kısmı ise piknik ve mesire alanı olarak  kullanılmaktadır. Barajın ayak kısmı özellikle yaşlı kavak ağaçları ve çalılıklardan oluşmaktadır.
Bu yıl 2020 kuraklık nedeniyle Su seviyesi doluluk oranı %28 indi . 2021 yılıda kurak geçecek gibi. Yağışlar olmazsa Süloğlu barajı 6 aylık rezervi var.
EDİRNE – DSİ 11. Bölge Müdürlüğü, Trakya’daki barajların doluluk oranlarını açıkladı. Edirne’nin içme suyunun sağlandığı Kırklareli Kayalıköy Barajı’nın doluluk oranı yüzde 3 seviyelerinde. Süloğlu Barajı’nda ise bugün itibariyle yüzde 28 seviyesinde su bulunuyor.

Süloğlu Barajı Doluluk Oranı Ne Kadar? 

Kayalıköy Barajı azaldığı için Süloğlu barajı ile Kayalıköy Barajı  İsale Hatları birleştirildi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, basın mensupları ile kuraklık nedeniyle su miktarı kritik seviyeye düşen Kayalıköy Barajı ile Süloğlu Barajı ve Kayalıköy Barajı’nın isale hatlarının birleştirildiği nokta olan Küküler Köyü’ne giderek, çalışmaları yakında inceledi.

Küküler köyünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Kuraklık maalesef her yeri tehdit eder hale geldi. Edirne merkezin içme suyunu DSİ ile yaptığımız proje ile 3 yıl önce çözmüştük. Kırklareli Kayalıköy Barajı’ndan yıllık 20 milyon 500 küp suyu Edirne’ye alıp, arıtarak vatandaşlarımızın içme suyunu temin ediyorduk. Fakat aşırı kuraklık nedeniyle DSİ Bölge Müdürlüğü bize bir yazı göndererek, artık Kayalı’dan içme suyu alınamayacak noktaya geldiğini, barajın kritik seviyeye geldiğini ve daha önce su aldığımız Süloğlu Barajı’ndan, en azından yağışlar başlayana kadar, almamızı istediler.

Edirne Barajları Su doluluk oranları.

Süloğlu barajı doluluk oranı

Süloğlu barajı doluluk oranı

6 gündür burada bir çalışma yürütüyoruz. Kayalıköy barajından buraya getirdiğimiz isale hattı ile bundan 30 yıl önce yapılmış Süloğlu isale hattının çakışma noktası. Burada ileri ki günlerde tekrar kuraklık yaşanması ihtimaliyle, bu sorunu kalıcı olarak çözmek adına Süloğlu Barajı İsale Hattı ile Kayalı Köy İsale Hattını, yani Edirne’ye su taşıyan 2 hattı bir noktada birbirine bağlayacağız. Biri 30 yıl önce birisi 3 yıl önce yapılmış hatlar bunlar” diye konuştu.

Süloğlu Barajı piknik alanı, Su kesintisi ve arızası.

Süloğlu barajı balık Avı ve Balık türleri nelerdir?

Süloğlu Barajı Nerede

Edirne Süloğlu Barajı

Süloğlu Barajı Yol Tarifi

Süloğlu Piknik alanı giriş ücretli mi ? Bedava.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir