Toprak Analizi Tahlili Ayçiçek Gübreleme

Toprak Analizi Tahlili Ayçiçek Gübreleme. Ayçiçeği Tohumu Ekimi Gübreleme Sulama Bilgileri. Bu yıl 2022 mart sonu nisan ayı başında ekim işlemi yaptık. Kırklareli nde çiftçilik yapmaktayım.

Öncelikle ayçiçek  ekimi öncesi tarlalarımdan toprak örnekleri aldım ve toprak tahlili yaptırdım.  Toprak tahliline göre ayçiçek gübrelemesi yapmak istiyordum.  Tarladan örnekleri kendim aldım. Tek yıllık bitki olduğu için 0-30 cm arası almak yeterli oluyor. Her tarla 1,5- 2 kg toprak numunesi yeterli.

Toprak analizi tahlili fiyatları ne kadar? Kırklareli nde makro elementler, organik madde, kireç ve toprak bünyesi tahlili 160 TL dir. Diğer iz elementleri örnek bor çinko mangan gibi  baktırmak 350 TL bulmaktadır. Baktırmanızı tavsiye ederim trakyada keşan civarı bor yok. Çinko eksikliği Türkiye ve Dünya topraklarında mevcut. Özellikle Buğday Arpa çinko elementini sever. Taban gübresi için  20.20.0 + ZN çinko veya 15.15.15 + ZN(Çinko) veya ME(Mikro Elemetler) kullanın, Tabiki toprak tahlilinde yeterli çinko bor varsa kullanmayınız.

Toprak Analizi Tahlili Örnek
Toprak Analizi Tahlili Örnek

İlk defa toprak analizi tahlili yaptırdım. Örnek toprak analizi resim için tıklayınız.

Ayçiçek Tohumu olarak ilaçlı P64LE141 Pioneer Ayçiçeği Tohumu ektik 31 mart 2022 Kırklareli. 15 gün sonra çıkış oldu. Verim ve yağ oranı konusunda ağustos ayında hasatta bu makalenin altına yazacağım. 10 kg Ayçiçek Tohumu  2500 TL aldım.

Ayçiçek Bitkisinin Topraktan kaldırdığı Ana besin saf maddeleri kg olarak ne kadar?

14 KG saf azot, 9 Kg Saf Fosfor, 37 Kg saf potasyum, 21 Kg kalsiyum, 7 KG magnezyum ve  0,5 Kg Bor  kaldırmaktadır. + Mikro elementler Çinko 0,25 Kg ,kobalt, bakır, iyot, demir, manganez, molibden 0,01 gibi.

Toprak Analizi Tahlili Yapmadan Ayçiçek Gübrelemesi Yapmayınız

Taban gübrelemesi yapmıştım ve üst çapa gübrelemesi için 1 aydır araştırma yapıyorum. Hem ucuz hemde bir çok gübrenin aynı içerikte olmasını istediğim için araştırdım ve ecobor gübresi dikkatimi çekti.

Neden mi? İçerisinde benim ayçiçek için aradığım Azot, organik madde, organik karbon, fosfor, bor, çinko, klor ve amino asit mevcut. Zengin içerik olduğu için yaprak gübresi olarak kullanacağım. 1980 TL 20 Litre sebzeler için olan sıvı gübresini aldım. Ot ilaçı ile atılmasını tavsiye etmediler. Ot ilacı ile arası 5 gün olması gerekiyormuş. Taban gübresi olarakta kullanmak mümkünmüş, Buğday ekerken taban gübresi sıvı ecobor kullanacağım.

ECOBOR Gübre Yorum Öneri Kullananlar? Bu yıl kullanayım detay vereceğim.

Konuyu dağıtmadan Ayçiçek üretmek için yaptığımız bütün işlemleri detay detay anlatalım siz çiftçiler için;

1- Anız yeri ise dip kazan,7 li veya 9 lu gibi derin patlatma yapın. 30-45cm.

2-Pulluk ile tarla sürmek sonbahar veya kışın uygun zamanda.15-20 cm derinlikte

3-Ekimden 2 ay önce toprak tahlili yapınız.

4-Şubat,Mart Tiller çekiniz.

5-Ekim öncesi  1 ay öncesi Toprak tahliline göre ph yüksekse kükürt, ph düşükse tarım kireçi, organik madde az ise  yanmış hayvan gübresi, hayvan gübresi yoksa k humat gübretaş-humat  yani organik madde içeren leonardit gibi ürünler kullanarak organik madde arttırmalısınız. Bor çinko magnezyum v.b. elementler eksikse toprağa atarak Aysan çekiniz. Attığınız tüm gübreler toprakta 1 ay karışsın. Bor olarak Etidot 67 kullandım ama ecobor gibi sıvı gübrelerde kullanabilirsiniz. Combi gübrelerde kullanabilirsiniz. Bazı çiftçiler solucan gübresi, deniz yosunu amino asit gübrelemesi dahi yapmaktadır. Araştırıp toprak tahlili yaptırıp kullanabilirsiniz. Fosfor ve potasyum yeterli olan tarlalarımda bu yıl ilk defa yavaş salınımlı gübretaş slowfert süper inci kullandım. Dekara(dönüm 1000 m’2) 18 kg kullandım saf azot 8,25 kg olarak.

NOT: Gübrelerin karıştırılabilirliklerini göz önüne alın yoksa ürün yakar.  Her gübre her gübre ile karışmaz.

6-Toprak altı ot ilaçı attınız ve arkasında aysan çekiniz toprağa  karışsın.

7- Ot ilacı sonrası 4-5 gün sonra sertifikalı ayçiçek tohumu ile havalı makine ile ekimi yapınız. Toprak tahliline göre  üre ile fosfor potasyum eksikse 3 15 gübre ile toprakta ne  az ise o kompoze veya tek gübreyi ekim öncesi kg göre toprağa banttan veriniz.

8- Ayçiçek çıktıktan sonra 6-8 yaprakta toprak üstü granstar uygun ot ilacı atınız.

9- 8-10 yaprak ayçiçekte başlayarak en az 2 defa yaprak gübrelemesi yapabilirsiniz.

10- Tabla açımında ilk sulama ve çiçek dökmeye başlamadan hemen önce 2 sulama yapmakta fayda var. En az 2 sulama en fazla 4 sulama yapılmaktadır.

Toprak Analizi Tahlili Yapmadan Olmaz

Ziraat mühendisi değilim ama üniversite mezunu araştırmayı seven bilimsel olarak çalışmaya önem veren bir çiftçiyim. Sloganımız önce Toprak analizi tahlili yap. 1 Çuval 52 kg ürenin 700 TL olduğu yerde 350 TL toprak tahliline vermek mantıklı. Toprak tahlilinde 1 çuval gübre az çıksa 350 TL cebinde kalacaktır.

Yorum, öneri, görüş ve sorularınızı aşağıdaki forumdan yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir