Trakya Barajları Doluluk Oranları

By | 13 Aralık 2020

Trakya Barajları Doluluk Oranları, DSİ Devlet su işleri  Trakya’daki barajların doluluk oranlarını açıkladı. DSİ 11. Bölge Müdürlüğü, Trakya’daki baraj doluluk oranlarını açıkladı.

Bir çok baraj, gölet ve gölün bulunduğu trakya da barajlar alarm veriyor. Yağışlar artmaz ise yaza tarla sulama tehlikeye girecek.

EDİRNE – DSİ 11. Bölge Müdürlüğü, Trakya’daki barajların doluluk oranlarını açıkladı. Edirne’nin içme suyunun sağlandığı Kırklareli Kayalıköy Barajı’nın doluluk oranı yüzde 3 seviyelerinde. Süloğlu Barajı’nda ise bugün itibariyle yüzde 28 seviyesinde su bulunuyor.

Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ‘daki içme suyu ve sulama amaçlı barajlar ile göletlerin su seviyeleriyle ilgili açıklama yaptı.

DSİ’nin güncel bilgilerine göre Edirne’de bulunan Süloğlu Barajı’nın doluluk oranı yüzde 28, Kadıköy Barajı’nın ise % 5 seviyesinde.

Edirne’ye içme suyunun verildiği Kırklareli Kayalıköy Barajı ise verilere göre adeta dip noktasında. Kayalıköy Barajı’nın doluluk oranı bugün itibariyle yüzde 3 seviyesinde. Kırklareli Barajı’nın doluluk oranı yüzde 20, Çayırdere Barajı’nın ise doluluk oranı yüzde 15 seviyesinde. Tekirdağ Naipköy Barjının doluluk oranı yüzde 36, Çokal Barajı’nın ise yüzde 40 seviyesinde.

trakya barajları doluluk oranları 2020

trakya barajları doluluk oranları 2020

Sulama amaçlı barajlarda ise Edirne Altınyazı Barajı yüzde -1, Sultanköy Barajı yüzde 63, Hamzadere Barajı’nda yüzde 59 seviyesinde su bulunuyor. Kırklareli Armağan Barajı yüzde 46, Tekirdağ Karaidemir Barajı yüzde 3 seviyesinde.

Göletlerde ise Edirne Yenikarpuzlu göletinde % 49 olan doluluk oranı, Tekirdağ Türkmenli göletinde yüzde 26 seviyesinde gerçekleşti. Kırklareli Dolhan köyü göleti %5 dolu.

2021 Yılında yağmurların ve karın yağmasıyla barajların dolması beklenmektedir.

Ocak 2021, Son 1 haftadır yoğun yağışlar, Kırklareli, Kayalı ve Armağan barajlarını birazda olsa doldurdu. Lüleburgaz, Babaeski, Kofçaz, Vize, Pınarhisar, Pehlivanköy barajları ve göletleri de su seviyesi artmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir