Yağmur Sonrası Barajlar Doldu Mu ?

By | 11 Ocak 2021

Yağmur Sonrası Barajlar Doldu Mu ? Türkiyenin en büyük ili İstanbul’da hafta sonu etkili olan 3 günlük  yağmur yağışı susuzluk stresi altında olan İstanbullulara az da olsa nefes aldırdı.

Son zamanlarda yaşanan kuraklık nedeniyle son 15 yılın en düşük baraj doluluk oranlarını gören metropol İstanbul’da hafta sonu etkili olan yağmurlar yüzleri güldürdü.

Cuma günü akşam saatlerinde başlayan yağmurlu ve yağışlı hava 2 gün boyunca aralıksız olarak devam etti. 3  gün boyunca etkili olan sağanak yağmur yağışı  İstanbul’a yaklaşık 9 günlük su kazandırdı.

Yağmur Sonrası Barajlar Doldu Mu ?

İSKİ tarafından yapılan açıklamada, Cuma günü yüzde 19.16 olan doluluk oranı bugün itibariyle yüzde 21.13 seviyesine kadar çıktı.

Hafta sonu etkili olan yağmur yağışlar İstanbul’a 9 günlük su kazandırdı. Cuma günü yüzde 19.16 olan doluluk oranı bugün 21.19 seviyesine çıktı.

Meteoroloji İstanbul’da ve trakya da  yağmurlu ve karlı havanın hafta boyunca devam edeceğinin bilgisini verdi.

Bu hafta trakya ve İstanbul a yağacak olan yağmur ve kar, tipi barajlara 15 günlük su bırakması beklenmektedir.

Bu hafta yani 5 güm içinde İstanbul, İzmir, Edirne, Tekirdağ, Ankara, Bursa, Kocaeli, Ankara, Erzurum kısacası 5 gün boyunca Tüm Türkiye de kar ve yağmur yağışı olacağı müjdesi geldi.

5-6 günlük yağış sonrası barajların doluluk oranlarının %25 üzerine çıkabileceği tahmin edilmektedir.

DMİ Devlet meteoroloji işleri, meteoroloji mühendisleri ve hava tahmini sitelerini sık sık ziyaret ederek bölgenizdeki hava durumuna göre tedbirler alınız.

Bu yağışlı hava sistemi Türkiye deki bir çok baraja 15-20 günlük su bırakacağı tahmin edilmektedir.  Yağışlar esnasında su depolama yapmalıyız. Çatıdan akan suları bidonlara fıçılara depolamalıyız.

Bazı bölgelerde aşırı yağışlarla sel felaketi olabilir tedbirlerimizi alalım.

Yağmur Sonrası Barajlar Doldu Mu

Yağmur Sonrası Barajlar Doldu Mu

Ayrıca çatılardan akan yağmur suları tarla, Bahçe ve çiçeklerimizin bulunduğu yerlere plastik  borular ile aktarmamız mümkün.

Ben köyümdeki ev, garaj ve depolarımın çatısına oluklar yaptırdım. Bu oluklardan akan yağmur suları soğan, sarımsak, çilek ve çiçeklerime su sağlıyorum.

Su tasarrufu yapmayı aklımızdan hiç çıkarmayalım. Suyumuzu yani hayatımızı boşa harcamayınız. Su stresi devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir